Domowy budżet pod kontrolą

Domowy budżet pod kontrolą

 

Przygotowanie domowego budżetu wbrew pozorom jest bardzo dobrym krokiem. Pozwala to na bieżąco analizować nasze wydatki oraz odnaleźć możliwość zwiększenie oszczędności. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim musimy tego chcieć. Jeśli wykonasz pierwszy krok, to reszta pójdzie o wiele sprawniej.

 

 

Założenie domowego budżetu jest proste. A mianowicie taki budżet musimy wypełniać co miesiąc, przepisując do niego część danych z poprzednich miesięcy. W ten sposób skorygujemy go odpowiednio i będziemy mogli mieć lepsza kontrolę nad realizacją naszych planów.

 

 

Na liście danych powinny znaleźć się między informację o kwocie naszego wynagrodzenia. Następnie powinniśmy zaznaczyć wszelkie wydatki stałe. Do nich zaliczają się między innymi:

 

– czynsz i inne opłaty za mieszkanie

– rata kredytu

– ubezpieczenia

– jedzenie

– transport

– czy rozrywka

 

Oprócz tego na liście powinny znaleźć się także nasze wydatki jednorazowe dotyczące tylko tego miesiąca. W ten sposób będziemy mieli jasność czy nasze saldo będzie dodatnie czy ujemne. W zależności od wyników będziemy musieli podjąć kolejne kroki. W przypadku salda dodatniego możemy pomyśleć o jakieś formie zainwestowania wolnych środków. Natomiast posiadając saldo ujemne musimy poszukać w kolejnym miesiącu sposobów na lepsze gospodarowanie miesięcznym budżetem.