Ceny kruszców – czego się spodziewać?

Ceny metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro zależą od wielu czynników, które każdy kto chce inwestować na rynku kruszców, powinien wziąć pod uwagę.

Cena metali szlachetnych podobnie jak wszystkich towarów podlegają prawom rynku, im większy popyt tym wyższa cena, im większa podaż tym cena niższa. Jak to się przekłada na faktyczne zachowania cen tych metali na rynku?

Podaż złota i srebra na rynku zależna jest od ich wydobycia, innymi słowy właściciele kopalń mogą sterować tą ceną poprzez dostarczanie lub wstrzymywanie dostaw.

Popyt – ze względu na szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia oraz fakt, że kruszce są niemal niezniszczalne, w warunkach krachów gospodarczych, niepokojów politycznych lub złych prognoz ekonomicznych, które mogą skutkować spadkiem wartości pieniądza, inwestorzy zaczynają wykupować złoto czy srebro, co skutkuje rosnącym popytem, a więc i ceną kruszców.

Na faktyczną cenę złoto mają wpływ również koszty wydobycia i dostawy na rynek, oraz w polskim przypadku również wartość dolara, w którym wyrażana jest cena złota.